Koło Naukowe Pielęgniarstwa Operacyjnego

Studenckie Koło Naukowe Pielęgniarstwo Operacyjne Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Studenckie Koło Naukowe oficjalnie rozpoczęło swoją działalność w październiku 2013 roku. Od 2013 do 2022 roku opiekunem Koła była dr hab. Grażyna Bączyk, od 2023 roku opiekunem jest dr Katarzyna A. Kozłowska, przewodniczącą - studentka II roku Pielęgniarstwa Karolina Włodarczyk.

Obecnie do Koła Naukowego należy 13 studentów kierunku Pielęgniarstwo zainteresowanych tematyką Bloku Operacyjnego.

Głównym celem koła SKN Pielęgniarstwo Operacyjne jest zdobywanie i poszerzanie wiedzy na temat pracy Pielęgniarek/rzy w Bloku Operacyjnym, omawianie funkcjonowania Bloku Operacyjnego oraz zapoznawanie się z różnymi specjalnościami operacyjnymi.

Raz w miesiącu organizowane są spotkania na których zaproszeni goście, lub sami studenci, mają wykład związany z tematyką Bloku operacyjnego. SKN gościł m.in.:

Studenci mogli zapoznać się z narzędziami chirurgicznymi, metodami resekcji żołądka, tonsillektomią, sposobami zespoleń złamań w obrębie kości, pracą z robotem DaVinci, rodzajami i zastosowaniem materiału szewnego, odpowiedzialnością zawodową Instrumentariuszki etc.

Od 2023 roku wszyscy członkowie koła mają możliwość dyżurowania w wielospecjalistycznym bloku operacyjnym.

W 2023 roku członkowie koła brali czynny udział w konferencji „Nowe Trendy w Pielęgniarstwie”, mianowicie przedstawili prelekcje „Cewniki żywieniowe PICC i Broviac na bloku operacyjnym” oraz współprowadzili z dr Kozłowską warsztat dla studentów - Dni pielęgniarstwa praktycznego „Praca instrumentariuszki na przykładzie appendectomii”. 

SKN Pielęgniarstwo operacyjne prowadzi także badania naukowe związane m.in. z odpowiedzialnością zawodową Pielęgniarek/rzy operacyjnych w Polsce.

Działalność SKN potwierdza jak ważną, potrzebną i interesującą dziedziną jest pielęgniarstwo operacyjne. Jednocześnie zapoznaje studentów z ciężką i odpowiedzialną pracą na bloku operacyjnym oraz stara się im uzmysłowić, iż  w każdej dziedzinie medycyny należy być profesjonalistą, a jest to związane z nieustanną nauką, pogłębianiem swojej wiedzy i kompetencji oraz szkoleniami praktycznymi i teoretycznymi. Takie przygotowanie zapewnia przyszłym specjalistom uczestnictwo w spotkaniach/zajęciach prowadzonych przez SKN Pielęgniarstwo Operacyjne.

SKN pozwala wejść w świat nieodstępny dla każdego, który znajduje się za drzwiami „Blok operacyjny - wstęp wzbroniony”.