Historia Katedry

Historia Katedry Pielęgniarstwa

Początki Katedry Pielęgniarstwa sięgają 1975 roku, kiedy to na Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu został powołany Wydział Pielęgniarski, a wraz z nim jedna z czterech jednostek tworzących jego strukturę organizacyjną - Zakład Pielęgniarstwa Klinicznego i Rehabilitacji. Pierwszym kierownikiem Zakładu został doc. dr hab. med. Marcin Sarnowski, późniejszy autor humanistyczno-filozoficznej teorii pielęgniarstwa, współautor programów nauczania kilku pielęgniarstw, autor pierwszej dokumentacji pielęgniarskiej oraz pierwszego skryptu wydanego na Wydziale pt. „Podstawy pielęgniarstwa klinicznego (część ogólna)”. Docent Marcin Sarnowski kierował Zakładem do czasu swojej śmierci w 1981 roku. (czytaj dalej)